Kiedy utwór pracowniczy jest chroniony. Trzy zasady, które musisz znać.
Prawa autorskie pracownika są jasno określone. Warto je poznać przed rozpoczęciem współpracy. Unikniemy niepotrzebnego stresu i nieporozumień w przyszłości.
Zgodnie z polskim prawem autorskim prawo do utworu pracowniczego przechodzi na pracodawcę. To znaczy, że to pracodawca może nim później rozporządzać i czerpać z niego korzyści. Aby do tego doszło, muszą zostać spełnione następujące warunki.
Po pierwsze, utwór pracowniczy w rozumieniu prawa autorskiego dotyczy to tylko pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania lub spółdzielczej umowy o prace. Nie dotyczy osób, z którymi zawarto umowy o dzieło lub umowy zlecenia. W takich sytuacjach pracodawca będzie musiał nabyć prawa do utworu na podstawie odrębnej umowy.
Pod drugie, stworzenie utworu powinno się znaleźć w zakresie obowiązków pracownika, np. wykonanie projektu budowlanego. Jeżeli księgowa w godzinach pracy, przy użyciu służbowego komputera stworzyła program komputerowy do rozliczania podatku, a nie miała tego w swoich obowiązkach, pracodawca nie ma żadnych praw do programu, który nie będzie traktowany jak utwór pracowniczy. Jedyne co może zrobić, to wyciągnąć konsekwencje służbowe w związku z nieprawidłowym wykonywanie obowiązków, prawa autorskie do programu zostaną przy pracowniku.
Chcesz podzielić się swoją opinią? Artykuł (mimo wielkich starań autora) nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania? Daj znać w komentarzu lub przez e-mail!
Autor: Marta Giers
Leave a Reply